NASI ARTYŚCI
O NAS
Zajmujemy się promocją sztuki. Pragniemy dotrzeć do grona odbiorców, którzy docenią proponowaną przez nas twórczość. Oczekujemy, że zagości ona w Państwa wnętrzach, stając się źródłem pozytywnych odniesień. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na nieznaną szerszym kręgom sztukę spoza wschodniej granicy Unii Europejskiej – z Białorusi. Dorobek kulturowy tego kraju nie jest powszechnie znany, a jakby na przekór izolacji powstają tam dzieła wewnętrznie otwarte, z ładunkiem immanencji. Artyści białoruscy posiadają dobry warsztat twórczy, a tematyka ich prac jest niezwykle zróżnicowana i bogata. Często pojawiają się motywy z mitologii słowiańskich czy europejskich, tematy klasyczne, takie jak „martwa natura” oraz biblijne, zanurzone w kręgu cywilizacji europejskiej. Nie odnajdziemy w nich odległej „egzotyki”, dostrzeżemy raczej to co bliskie i zrozumiałe, kompatybilne kulturowo z częścią świata, z której pochodzą. Twórcy białoruscy są pewni swej europejskiej tożsamości. Gdybyśmy mieli odczytać ich przesłanie, to być może zawierałoby je stwierdzenie, iż „różnorodność jest w nas”. Prezentujemy twórców najlepszych, wybranych spośród dużego grona białoruskich artystów oraz ich najciekawsze prace.
Chcemy również zwrócić uwagę na sztukę jako źródło inwestycji alternatywnych. Wg strategii opartych na uniezależnianiu zysków od koniunktury rynkowej (absolute return strategies), sztuka stanowi kluczowy i satelitarny element dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Dlatego zachęcamy do zakupu dzieł sztuki, nie tylko z myślą o bliskim obcowaniu z nimi, traktowanymi jako dopełnienie charakteru wnętrza domu czy miejsca użyteczności publicznej dziełami autentycznymi, oryginalnymi i niepowtarzalnymi, ale także pragniemy skłonić Państwa do postrzegania dzieł sztuki jako źródła lokaty dóbr materialnych Stanowią trwałe dziedzictwo kulturowe naszych czasów, wobec czego niewątpliwie warte są zachowania.
Zachęcamy do połączenia przyjemności obcowania ze sztuką z perspektywą wartości dodanej w postaci zwiększenia ich wartości materialnej.
Białoruś
Polska wschodnia granica, to granica między zachodem a wschodem. Tam gdzie kończą się standardowe w Europie tory o rozstawie 1435 cm, a zaczynają o rozstawie rosyjskim, zwanym „carskim” szerokości 1524 cm – jako przedsionek wielkiej Rosji, leży Ukraina i Białoruś. Przez wieki ziemie dzisiejszej Białorusi przynależały do mocarstw ościennych: Rzeczpospolitej Polskiej i Rosji. Białoruś, do niedawna jeszcze jedna z republik Związku Radzieckiego, w roku 1991 stała się samodzielnym państwem spadkobiercą różnorodności kulturowej, religijnej, społecznej, politycznej i gospodarczej. To właśnie różnorodność stała się niepodważalnym atutem Białorusi. Obecnie ludność Białorusi liczy około 10 milionów mieszkańców. Pod względem etnicznym większość stanowią Białorusini, następnie Rosjanie, Polacy i Ukraińcy. Kraj zamieszkują również Tatarzy, Litwini oraz przedstawiciele innych narodowości. Językiem urzędowym jest język białoruski. Większość obywateli Białorusi to chrześcijanie: prawosławni i katolicy. W mniejszym stopniu reprezentowane są inne kościoły chrześcijańskie - unici, kalwiniści, luteranie, baptyści, ale są także społeczności żydowskie i muzułmańskie. Wśród wybitnych postaci w historii tego kraju można wymienić m.in. Franciszka Skorynę - pierwszego drukarza Słowian Wschodnich i Simeona Połockiego - filozofa z XVII w., a z bliższych nam czasów XX-wiecznych poetów: Janka Kupałę i Maksima Bogdanowicza. Na Białorusi urodził się także wielki poeta romantyzmu Adam Mickiewicz oraz Wasil Bykow – uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy białoruskich, kompozytorzy: Michał Ogiński i Stanisław Moniuszko oraz pochodzący z Witebska malarz Marc Chagall – jedno z większych nazwisk malarstwa światowego. W niespotykanej nigdzie skali zachowała się tutaj i jest kontynuowana na wsiach do dzisiaj tradycja wspólnego śpiewania przez kobiety – spontanicznego i niezwykle emocjonalnego. Białoruskie pieśni i śpiewy stały się tematem wielu badań i filmów, przeprowadzanych głównie przez polskich badaczy. Z kolei do wyjątkowych walorów przyrodniczych kraju należy zaliczyć Puszczę Białowieską – najbardziej dziewiczy rejon w Europie, której większa część należy do Białorusi oraz Polesie – rezerwat bagienny.
Białoruś, chociaż niewielka obszarowo, jest krajem niezwykle interesującym kulturowo i wartym poznania, niewątpliwie także w wymiarze artystycznym.